Reklama
Start

Trudnej problematyce życia z zespołem Downa poświęcony jest m.in. najnowszy numer „Integracji”, udostępniany nieodpłatnie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Stowarzyszenie „DZIECKO” i Starostwo Powiatowe w Gostyniu. Co ważne, obszerny artykuł pokazuje ten problem z innej strony. Bo sami posiadacze dodatkowego chromosomu najczęściej żyją swoim życiem bez głębszej autorefleksji nad tym, co je spotkało. A tak naprawdę zespół Downa jest największym problemem dla rodziców osób z tym zespołem. Bo to ich życie ten dodatkowy chromosom wywraca do góry nogami i trzeba je powoli zbudować od nowa.

Więcej…

 

Po raz siedemnasty odbędzie się festiwal Organizatorzy: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach zapraszają na XVII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny „Bez Barier – Święta Góra 2016”, realizowany pod patronatem Starosty Gostyńskiego. W ramach festiwalu odbędą się trzy konkursy: „Muzyka Bez Barier” – konkurs piosenki, „Sztuka Bez barier” – konkurs plastyczny na żywo oraz „Sztuka Bez barier” – konkurs plastyczny prac nadesłanych, których wystawę będzie można obejrzeć w podcieniach murów klasztornych.

Więcej…

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zachęca do korzystania z ,,Punktu wspierania rodziców i dzieci niepełnosprawnych - CHWILA dla SIEBIE ". Punkt ten został uruchomiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość”. Działa on w świetlicy wiejskiej w Michałowie.

Punkt czynny jest trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty w godzinach od 16 do 19. Oferuje trzygodzinną opiekę, a także dyżury rehabilitantów. W punkcie będzie też prowadzona grupa wsparcia, spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością odbędzie się 7 września o godzinie 17 w świetlicy w Michałowie.

Więcej…

 

Stowarzyszenie „Krzyżanki” zaprasza na rodzinny rajd rowerowy „Rowerem śladami Błogosławionego Edmunda”. Jego celem jest promocja gminy Pępowo i powiatu gostyńskiego poprzez poznawanie walorów przyrodniczych oraz szerzenia wiedzy o dziedzictwie kulturowym, a zwłaszcza o życiu bł. Edmunda Bojanowskiego – znanego społecznika. Rajd ten to nie tylko popularyzacja turystyki rowerowej, ale także integracja mieszkańców. Będzie on też doskonalił umiejętność współdziałania w grupie. Rajd na pewno jest ciekawą propozycją na miłe spędzenie czasu poza domem i aktywnego wypoczynku na rowerze.

Więcej…

 

W 4. Leśno-Błotnym Crossie Leśnych Diabłów – Brzednia 2016 wystartowało 75 śmiałków z całej Polski, w tym 17 kobiet. Blisko dziesięciokilometrowa trasa okazała się dla wszystkich ekstremalnym wyzwaniem. W ostatnich latach bieganie przełajowe stało się bardzo popularną formą aktywności sportowej w Polsce i wpisane w styl życia wielu aktywnie żyjących ludzi – zarówno tych młodszych jak i starszych. Wśród biegów terenowych coraz większą popularność zdobywa Cross Leśnych Diabłów, organizowany w Brzedni k. Dolska, na granicy powiatów gostyńskiego, śremskiego i krzywińskiego.

więcej

 

 

3188684835795c6ed4542e.jpgDzieci z powiatu gostyńskiego spędzą dwa pełne atrakcji tygodnie w Murzasichle w Tatrach koło Zakopanego. Pobyt dla uczestników jest całkowicie nieodpłatny dzięki realizacji tego wypoczynku w ramach projektu Zachodniopomorskiego Związku Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej, realizowanego na terenie powiatu gostyńskiego przy współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Ośrodka Pomocy Społecznej w Pogorzeli. Projekt uzyskał dofinansowanie Kuratorium Oświaty w Poznaniu na realizację wypoczynku dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia.

Więcej…

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie rozpoczęło, pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość”, realizację projektu „Michałowska Manufaktura”. Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu przybliżenie młodym mieszkańcom uroków sołectwa Michałowo i Gminy Piaski.Realizatorzy projektu zapraszają również uczestników: młodzież od lat trzynastu do udziału w ciekawych warsztatach. Zapisy do 30 lipca! Kontakt telefoniczny: 515-710-132.

W ramach projektu odbędą się warsztaty fotograficzne „Michałowskie zakątki” oraz warsztaty sublimacji „Nadrukuj, co tylko marzysz”, czyli nauka nadruków na torbach i koszulkach. Młodzież będzie mogła wykonać torbę czy koszulki z nadrukiem czy szablonem według własnego pomysłu.

Więcej…

 

W systemie wsparcia rodzin ważną rolę pełnią dwie grupy specjalistów: asystenci rodzin, pracujący w ośrodkach pomocy społecznej, i koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, wykonujący swoje zadania w powiatowych centrach pomocy rodzinie. Istotnym elementem ich działań jest współpraca na rzecz dzieci i rodzin. By usprawnić te działania i wypracować wspólne zasady wspierania środowisk rodzinnych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, przeprowadziło w ostatnich miesiącach cykl szkoleń „Współpraca asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.” Wzięli w nich udział asystenci rodzin z gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu gostyńskiego i koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej z PCPR w Gostyniu.

Więcej…

 

17892756375791c8be39d96.jpgRealizowany jest projekt „KROK DO PRZODU”. Dzięki niemu grupa osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu gostyńskiego wraz ze swoimi opiekunami, rodzicami ciekawie i inspirująco spędza czas. Oprócz wyjazdu do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, uczestnicy projektu brali udział w kolejnych działaniach.

M.in. spędzili cały dzień w pierwszej w Wielkopolsce wiosce tematycznej „Łaciata wieś” w Głuchowie. – Byliśmy w „Łaciatej wsi”. – wyjaśnia jedna z uczestniczek - Ona jest łaciata, bo mieszka tam wielu rolników, którzy mają łaciate krowy i produkują białe mleko i różne jego przetwory.

Więcej…

 

15782879995795c7a0d288b.jpgPo raz kolejny przyjechał do Polski Martin de Bruijn. To pedagog renomowanego Stedelijk Dalton Liceum w Dordrechcie. Szefuje on też holenderskiej organizacji Kinderhuis Bodzewo, od lat pomagającej Domom Dziecka w Gostyniu i w Bodzewie oraz wspierającej też Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Piaskach i ich podopiecznych.

Więcej…

 

W ramach projektu „KROK DO PRZODU” grupa osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu gostyńskiego wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami miała okazję wspólnie i ciekawie i aktywnie spędzić czas oraz poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą. Uczestnicy projektu uczestniczyli w wyjeździe do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Podczas pobytu w zoo uczestnicy projektu mogli z bliska przyjrzeć się zwierzętom, których na co dzień nie mają możliwości oglądać. Większość zwierząt, z którymi się spotkali, znali do tej pory jedynie z książek i opowiadań lub filmów przyrodniczych. – Tygrys jest – jak wspomina jeden z uczestników – rzeczywiście groźny. Chodził zdenerwowany i zły po swoim wybiegu i budził strach. Nie tylko ja czułem respekt do tego wielkiego kota.

Więcej…

 
Redakcja portalu
Uwaga!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oferuje różne nieodpłatne formy pomocy dla rodziców zastępczych oraz rodziców naturalnych i adopcyjnych.  Dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania grup wsparcia, w czasie których omawiane są różne grupy problemów nurtujących rodziców, np. motywowanie do nauki, pomoc dzieciom z deficytami rozwojowymi, kontakty rodzin zastępczych z rodzicami biologicznymi czy sprawy dotyczące właściwej współpracy szkół i rodziców itd.

Akcja...

AKCJA MASZ GŁOS - MASZ WYBÓR
Fundacja im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów zapraszają do udziału w ogólnopolskiej akcji, której celem jest zainteresowanie obywateli sprawami gminy i zachęcenie ich do uczestnictwa w życiu publicznym, m.in. w wyborach lokalnych, a także wzmocnienie  zarówno u wyborców, jak i u wybieranych  poczucia współodpowiedzialności za podejmowane decyzje.
www.maszglos.pl