Reklama
Start Nowości Ponad 110 tysięcy na działania społeczne

To prawdziwe święto organizacji pozarządowych. Już po raz trzynasty odbyło się Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Gostyńskiego. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto dwa konkursy grantowe: Działaj Lokalnie oraz Program Grantów Społecznych. Łącznie do grup nieformalnych na realizację ich pomysłów trafiło ponad 110 tysięcy złotych. Gościem wieczoru był mistrz olimpijski, świata i Europy weteranów w rzutach - Czesław Roszczak. Na scenie wystąpiła EnergiIza.

20 czerwca miało miejsce XIII Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Gostyńskiego. Łączna kwota przyznanych w tym roku dotacji wyniosła 112 020 zł.

62 020 zł to środki przeznaczone na realizację programu Działaj Lokalnie, którego głównym darczyńcą jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a operatorem w powiecie gostyńskim Stowarzyszenie: „Dziecko”. Dzięki finansowemu zaangażowaniu samorządów oraz firm, w tym roku granty w wysokości do 6 tysięcy złotych trafiły do trzynastu grup nieformalnych. Pozwoli to na realizację wielu pomysłów, z których skorzystają społeczności lokalne. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się takie, które stawiają na wzmocnienie integracji poprzez aktywność fizyczną, proekologiczne zachowania wśród dzieci i młodzieży, czy przypominanie młodym o przodkach i ich dokonaniach. W ramach Działaj Lokalnie pojawią się inicjatywy skierowane do seniorów, dzieci, absolwentów szkół. Odbędą się festyny, rajdy rowerowe, spotkania integrujące mieszkańców. Powstanie obserwatorium astronomiczne, a także nowa oferta kulturalna w postaci zajęć tanecznych.

Drugim rozstrzygniętym podczas wydarzenia konkursem był Program Grantów Społecznych. W całości finansuje go powiat gostyński i Powiatowy Bank Spółdzielczy. W tym roku na działania kół gospodyń wiejskich oraz grup młodzieżowych przeznaczona została kwota 50 000 zł. Dzięki tym pieniądzom zrealizowane zostanie 18 projektów o wartości do 3 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom projekty realizowane będą w sześciu gminach powiatu gostyńskiego. Będą to działania integrujące i rozwijające mieszkańców, społeczności szkolne czy młodzież. Powstaną nowe place, odbędą się rajdy rowerowe, biesiady czy wspólne ogniska. Młodzież z Gostynia postara się przybliżyć nieznane fakty historyczne dotyczące tego miasta, dzieci będą mogły spróbować gry w hokeja, pojawi się też kilka inicjatyw muzycznych i tanecznych. Powstaną miniatury najważniejszych miejsc w gminie Borek, kultywowane będą kulinarne tradycje.

Podczas XIII Forum Organizacji Pozarządowych gościem był również Czasław Roszczak – multimedalista mistrzostw świata i Europy weteranów w rzutach. Na scenie zaprezentowała się także saksofonistka – EnergIza.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twoja strona:
Temat:
Komentarz:
Redakcja portalu